Σχόλιο 1ης ημέρας – Νεοελληνική γλώσσα & Λογοτεχνία

Η θέση μας για τα φετινά θέματα των Πανελληνίων

Τα θέματα της Νεοελληνικής Γλώσσας στις φετινές πανελλήνιες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν σε γενικές γραμμές αναμενόμενα, καθώς ακολούθησαν τη λογική των περσινών εξετάσεων. Οι εκφωνήσεις ήταν σαφείς, χωρίς να δημιουργούν προβληματισμούς στους μαθητές και τα θέματα στο σύνολό τους αντλήθηκαν από την ύλη και των τριών τάξεων του Λυκείου. Τα ζητούμενα στα δύο πρώτα θέματα παρουσίαζαν μια σχετική ευκολία, ενώ στα δύο επόμενα οι απαιτήσεις ήταν περισσότερο αυξημένες. Το θέμα της έκθεσης επικεντρώθηκε σε πολύ σύγχρονα ζητήματα και προβληματισμούς που αφορούν σε μια πληθώρα θεματικών πεδίων. Aπαιτούσε από τους μαθητές να επιστρατεύσουν αλληλένδετους προβληματισμούς ώστε με σφαιρικό και συνδυαστικό τρόπο να κρίνουν και να απαντήσουν στα ζητούμενα. Όμως, γίνεται σαφές ότι οι αγκυλώσεις του παρελθόντος και η επίμονη προσήλωση στα τυποποιημένα θεματικά σχεδιαγράμματα μπορεί μόνο να περιορίσει τη σκέψη των μαθητών και σε καμία περίπτωση δεν τους επιτρέπει να σταθούν με ανοιχτό πνεύμα και δημιουργικότητα απέναντι στα νέα δεδομένα που επιβάλλονται πλέον στο μάθημα της Έκθεσης. Έτσι, επιβεβαιώνεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η ανάγκη διαφορετικής διδακτικής προσέγγισης και η κατάργηση των στεγανών που επιλέγονταν στη διδασκαλία των προηγούμενων ετών. Η αξιοποίηση σύγχρονων εργαλείων που θα διευρύνουν τη σκέψη και την κρίση των υποψηφίων είναι απαραίτητο να αντικαταστήσει τις ξεπερασμένες μεθόδους αποστήθισης και τυποποίησης. Ο διάλογος μέσα στην τάξη και ο εμπλουτισμός του μαθήματος με πολυμέσα και πολυτροπικά κείμενα θα προαγάγει την πνευματική απελευθέρωση του μαθητή και τον ορθολογικό τρόπο σκέψης και έκφρασης. Με τα εφόδια αυτά ο μαθητής θα μπορέσει με αυτοπεποίθηση να αντεπεξέλθει στις πολυδιάστατες προκλήσεις που έχουν επιφέρει οι αλλαγές στην εξέταση του μαθήματος, καθώς πλέον δεν κρίνεται μόνο για τις τυπικές γνώσεις του αλλά και για την ικανότητά του να σκεφτεί και να συνθέσει.

– Η oμάδα των διδασκόντων Νεοελληνικής Γλώσσας των έλιξ