Σχόλιο 1ης ημέρας – Νεοελληνική γλώσσα & Λογοτεχνία

Εκτίμηση για τα θέματα Πανελληνίων 2022 στο μάθημα της ΝΕ Γλώσσας και Λογοτεχνίας

Τα φετινά θέματα της Νεοελληνικής Γλώσσας δεν παρουσίαζαν ιδιαίτερες δυσκολίες. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ως προς τις εκφωνήσεις και τις απαιτήσεις συμφωνούν με τους όρους που διαμόρφωσαν τον νέο τρόπο εξέτασης του μαθήματος, αποτελώντας μια λογική και συνεπή συνέχεια των προηγούμενων δύο ετών. Αυτό σημαίνει ότι για ακόμα μια φορά τα ζητούμενα στη θεωρία δεν περιείχαν τυπικούς και μεταγλωσσικούς όρους, ενώ για μια σωστή και ολοκληρωμένη απάντηση απαιτούσαν καλή κατανόηση των κειμένων και των γλωσσικών επιλογών τους. Επομένως, για έναν μαθητή που είχε εξασκηθεί καλά στην κειμενοκεντρική φιλοσοφία του νέου τρόπου εξέτασης δεν αποτελούσε πρόβλημα κανένα από τα τέσσερα θέματα. Στα παραπάνω δεν αποτελεί εξαίρεση το θέμα της παραγωγής λόγου, αφού τα κείμενα αναφοράς προσέφεραν πλούσιο υλικό προς αξιοποίηση, ενώ το δεύτερο ζητούμενο της έκθεσης οι μαθητές καλούνταν να το απαντήσουν με μια προσωπική προσέγγιση, κάτι που επίσης σχετίζεται με τις σύγχρονες εξελίξεις στην εξέταση του μαθήματος. Ως εκ τούτου για ακόμη μια φορά, το μυστικό της επιτυχίας δεν κρύβεται στην αποστήθιση έτοιμων ιδεών αλλά στην εξοικείωση των υποψηφίων με τη βαθύτερη κατανόηση των κειμένων από άποψη περιεχομένου και γλώσσας. Είναι κατανοητό ότι η πρώτη ανάγνωση του θέματος ενδεχομένως να προκάλεσε άγχος σε κάποιους μαθητές, αφού πρόκειται για ζητήματα (ιστορία, μνήμη, νεκροί, επέτειοι) που δεν τους είναι ιδιαίτερα οικεία. Ωστόσο, αν προσπεράσει κανείς την πιθανή έλλειψη ενδιαφέροντος, θα αντιληφθεί ότι ένας ψύχραιμος και κατάλληλα προετοιμασμένος μαθητής θα μπορούσε να αντεπεξέλθει πολύ ικανοποιητικά.

– Η Ομάδα Φιλολόγων των Φροντιστηρίων έλιξ