Σχόλιο 2ης ημέρας – Μαθηματικά

Εκτίμηση για τα θέματα Πανελληνίων 2022 στο μάθημα των
Μαθηματικών

Ο βαθμός δυσκολίας ήταν μεγαλύτερος σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.
Ειδικότερα, στο Θέμα Α (Θεωρία) οι μαθητές δεν θα πρέπει να συνάντησαν δυσκολίες. Για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν υπήρχε ζήτημα της μορφής «ισχυρισμός».
Το Θέμα Β ήταν το δυσκολότερο των τελευταίων ετών με αρκετά «πονηρά» σημεία. Δεν ζητήθηκε γραφική παράσταση συνάρτησης. Κρίνουμε ότι μεγάλος αριθμός μαθητών της ομάδας προσανατολισμού Οικονομίας & Πληροφορικής θα συναντήσει σοβαρές δυσκολίες στη διαδικασία επίλυσης. Το Θέμα Γ δεν ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό με πιθανή εξαίρεση το ερώτημα Γ3 λόγω της χρήσης της έννοιας του ρυθμού μεταβολής ενώ το Γ4 ήταν αρκετά δύσκολο.
Το Θέμα Δ ήταν αρκετά δύσκολο (λιγότερο το Δ2 ενώ τα Δ3, Δ4 ήταν πολύ απαιτητικά), αλλά οι πολύ καλά προετοιμασμένοι μαθητές κρίνουμε ότι μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν αρκετά από αυτά.
Συνολικά, δεν ζητήθηκε η χρήση σημαντικών θεωρημάτων της.

Η Ομάδα Μαθηματικών των Φροντιστηρίων έλιξ