Χρήσιμες συμβουλές για τις μέρες των πανελληνίων

ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

• Ετοίμασε όλα όσα χρειάζεσαι από την προηγούμενη μέρα, όχι το πρωί της εξέτασης.
  • Μην καταναλώνεις μεγάλες ποσότητες καφεΐνης, για να κοιμηθείς πιο εύκολα το βράδυ. Μην κάνεις υπερβολές διαβάζοντας ως αργά, ακόμα κι αν δε σε πιάνει ο ύπνος.
  • Φάε ένα τονωτικό και ελαφρύ πρωϊνό. Ακόμα κι αν δυσκολεύεσαι με το φαγητό λόγω αγωνίας, μη πας νηστικός/η στο σχολείο.
  • Μην διαβάζεις πριν μπεις στην αίθουσα εξετάσεων!
  • Απέφυγε τις συζητήσεις με τους συμμαθητές σου σχετικά με την ύλη και τα πιθανά θέματα εξέτασης στην αυλή του σχολείου πριν το μάθημα που θα εξεταστείς.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

• Μόλις πάρεις τα θέματα στα χέρια σου προσπάθησε να μη σχηματίσεις κρίση για το αν πρόκειται για δύσκολα ή εύκολα θέματα. Γιατί; Αν τα κρίνεις εξαρχής ως δύσκολα, τότε θα αγχωθείς χωρίς λόγο. Αν πάλι τα κρίνεις ως εύκολα, υπάρχει κίνδυνος να μην εντοπίσεις πιθανές παγίδες και να σου ξεφύγουν κρίσιμα σημεία.
  • Διάβασε προσεκτικά τις εκφωνήσεις. Ξεκίνα με όσα ξέρεις. Αν κολλήσεις, πήγαινε στο επόμενο θέμα και θα επιστρέψεις αργότερα στο συγκεκριμένο σημείο.
  • Εξάντλησε όλο το χρόνο που έχεις στη διάθεση σου, κάνοντας πολλαπλούς ελέγχους στο γραπτό σου.

Η πιθανή εμφάνιση συμπτωμάτων άγχους ή φόβου πριν και κατά τη διάρκεια των πανελληνίων εξετάσεων, αποτελεί μια φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού σε μία ψυχοπιεστική συνθήκη. Ωστόσο, πρέπει να αντιμετωπίζεται όταν βρίσκεται εκτός ελέγχου και περιορίζει την πραγματική ικανότητα επίδοσης μας.

• Καθώς τα επίπεδα άγχους επηρεάζονται από το οργανικό μας υπόβαθρο, ακολούθησε μια ισορροπημένη διατροφή, κοιμήσου επαρκώς και ένταξε στο πρόγραμμα σου κάποιο είδος σωματικής άσκησης.
  • Εξωτερίκευσε τις σκέψεις και ανησυχίες σου σε κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι.
  • Κάνε συχνές νοητικές αναπαραστάσεις των συνθηκών εξέτασης. Όσο συχνότερα φαντάζεσαι τις εξετάσεις, τόσο περισσότερο αυξάνεται η εξοικείωση σου μαζί τους.
  • Αν αισθανθείς άγχος κατά τη διάρκεια της εξέτασης, συγκεντρώσου στην αναπνοή σου (εισπνέοντας και εκπνέοντας αργά), πιες λίγο νερό, επανάλαβε από μέσα σου μία λέξη-φράση που σε ανακουφίζει, κάνε ένα ολιγόλεπτο νοητικό διάλειμμα αποσπώντας την προσοχή σου κάπου αλλού. Μην τα παρατήσεις, τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν σύντομα.

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ! Νιώσε καλά για όσα έχεις εμπεδώσει, για όσα έχεις κάνει επανάληψη. Και μη ξεχνάς: η ζωή δε τελειώνει με τις πανελλήνιες εξετάσεις!

Σου ευχόμαστε καλή επιτυχία!

Η ομάδα Ψυχολόγων των έλιξ

Διαβάστε το άρθρο στο iefimerida.gr